OÜ Mitteldorf on Eesti Töötukassa koolituskaardi partner

Klubi “Vektor” 1. õppekäik

Klubi “Vektor” 1. õppekäik

Klubi “Vektor” 1. õppekäik toimus laupäeval, 28. augustil kohe peale klubikohtumist. Jalutasime piki promenaadi Jõhvi Mihkli kirikuni, kus meid ootas Reet Kaldur. Kõigepealt uurisime kiriku ümbrust ning vaatasime koos Reeda kaasavõetud fotosid, mis kiriku ümbruskonnast aastate jooksul tehtud on. Ning imestamist jätkus kauemaks, niivõrd erinev on kiriku ümbrus olnud sajandi või koguni poole sajandi eest. Kuulasime ka Jõhvi kiriku rajamisega seotud legende. Seejärel astusime sisse ning kuulasime-vaatasime, milline on olnud kiriku ehituslugu, mis ja kuidas on aja jooksul muutunud ja milliseid plaane kirikuhoone uuendamiseks peetakse. Selgus, et Jõhvi Mihkli kirik on üks vanemaid kirikuhooneid Eestis ning seda võib pidada üsna hästi säilinud kindluskirikuks. Oreleid on kirikus suisa kaks ning kogudusel on hea meel teha koostööd siinsete muusikakoolide õpetajatega, kelle käe all kasvab üles uus põlvkond lootustandvaid orelimängijaid. Pakutud võimalust- teha ka ise katset orelimänguga algust teha- keegi siiski kasutada ei julgenud. Küll aga uudistati altarimaali, hiljuti valminud vitraažakent, vappe kiriku seintel ning muudki huvipakkuvat. Lõpuks kasutati ühiselt võimalust ka kellatorni ronida.

Õppekäigu teine pool viis meid aga sama kiriku ruumides asuvasse muuseumi. Tegu oli tillukese, aga väga väärika muuseumiga, mis asub kiriku kõige vanemas, tänapäeval juba maa-aluses altaritaguses osas. Õigupoolest on paljugi nende ruumidega seotut tänapäeva inimeste jaoks alles avastamisjärgus, sest mõnedki kinnimüüritud käigud alles ootavad lahtikaevamist ning mine tea, mis nende taga kõik meie jaoks avaneda võib. Visalt on rahva hulgas levinud legendid, kuidas omaaegse kindluskiriku alt käigud küll Ediseni, küll mõne muu paigani olla viinud. Siiani aga ei ole leitud ühtki käiku, mis oleks viinud kaugemale kui vaid praeguse hoone altaritagusesse. Põnevaid jutte nii kiriku kui Jõhvi linna ja ümbruskonna ajaloost oleks Reedal jätkunud kauemakski. Samuti jäi läbi uurimata suur osa ajaloolisi materjale, mis Reedal kottidega kaasa oli võetud. Seepärast jääme lootma, et kohtume temaga klubitegevuse jooksul uuesti ning küllap näeme oma kodupaika peale seda jälle hoopis avarama pilguga.

Kuhu küll viivad Jõhvi kiriku iidsed käigud? Mõned neist on siiani kinni müüritud ning ootavad avastamist kunagi tulevikus.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.